Dzisiejszy, 57 już numer „Wieści” otwiera relacja z Przeglądu Kolęd i Pastorałek w krasnosielckim GOK-u. Jego uczestnicy śpiewali w hołdzie Temu, co przyszedł na świat w zwykłej szopie dla zwierząt i pomiędzy nimi. Może właśnie dlatego, a może też z powodu trzaskających mrozów i metrowych zasp śniegowych, w tym czasie jesteśmy jakoś bardziej życzliwi dla tych, którzy ten trudny okres spędzają w zimnej budzie, ciemnym lesie, w zasypanych śniegiem legowiskach i norach, czy w gniazdach bez dachu nad głową. Na kolejnych stronach numeru zamieszczamy kilka artykułów dotyczących zwierząt właśnie. Małgorzata Bielawska rozważa aspekty prawne ochrony zwierząt w świetle zmieniającej się w tym zakresie ustawy, a Sławomir Rutkowski wdaje się w polemikę pomiędzy tymi, co dziką zwierzynę dokarmiają i do niej strzelają, a tymi, którym ta sama dzika zwierzyna czyni szkody. Michał Topa analizuje podstawowy problem rolników opiekujących się zwierzętami rogatymi, czyli opłacalność hodowli bydła mlecznego. Swoje trzy grosze w tym temacie dodaje również nasz felietonista 126p-nick, który przekazuje Państwu relację z wycieczki po pewnej ciekawej warszawskiej ulicy, na której znalazł punkty usługowe …dla zwierząt. Wieści znad Orzyca Nr 1(57), styczeń 2012, strona 1 Ale, ale… w czasie, gdy zwierzętami opiekować się nie musimy, jako mieszkańcy naszej gminy robimy wiele innych ciekawych rzeczy, o czym w swoich artykułach donoszą: Tadeusz Kruk, Jolanta Sopelewska, Mirosław Chodkowski, Magda Kaczyńska, Zofia Dominik, Hanna Kęszczyk i inni. Kochani Czytelnicy. Gdy spojrzycie na nazwiska autorów tekstów w tym i wcześniejszych wydaniach Wieści, zobaczycie, jak wiele osób bezinteresownie i co nie bez znaczenia – bezpłatnie, dzieli się z Wami swoją pasją, pracą, pomysłami i w końcu przelanymi na papier słowami. To, co robimy, traktujemy jako nasz pozytywny wkład w życie naszej wspólnoty. Wieści wydawane są bez żadnego dofinansowania instytucjonalnego, jedyne koszty – jakimi jest druk, pokrywamy z dobrowolnych wpłat osób, którzy nas czytają i darzą sympatią. Wszystkim dotychczasowym darczyńcom bardzo dziękujemy. Dodatkiem do obecnego wydania Wieści jest scenariusz sztuki „Jubileusz” Tadeusza Kruka wystawionej w Drążdżewie, a zamykającej obchody 100-lecia tamtejszej parafii. Niestety dodatek ten w formie Wieści dostępny jest tylko na stronie TPZK www.tpzk.pl Życząca przyjemnej lektury

Redakcja

wiesci_57

Autor: Kacper Bakuła

Historyk (Uniwersytet Warszawski), z wykształcenia nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

Dodaj komentarz